TARİHÇE

Vizyoner bir mühendisin girişiminden dünya liderliğine

Tarihçe

Büyük bir inanış ile başladığımız yolculukta, çağdaş bir bakış açısıyla, sağlam değerler inşa ettik. Milyonlarca konutu güvenle, konforla donattık. Kısıtlı imkânlar dâhilinde bile hayallerimizden hiç vazgeçmedik. Çünkü kendimize inanıyor, Türkiye’mize güveniyorduk. Hiç durmadan çalıştık ve 'Dünyanın En Büyük Ytong Üreticisi' olduk.

KURULUŞ ÖYKÜMÜZ

Hilton Oteli inşaatında başlayan hikaye

1952 yılında, İstanbul’un en yüksek binası, Doğu Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük oteli olarak inşa edilen İstanbul Hilton Oteli şantiyesinde başlayan tutkulu yolculuk, 60 yıllık uzun soluklu bir başarıya dönüştü. Türkiye’yi yenilikçi bir yapı malzemesi ve binalarda enerji verimliliği ile tanıştıran Ytong, 60 yılda Türkiye inşaat sektörü için vazgeçilmez bir yapı malzemesi haline geldi.

1952 yılında, ABD’li Skidmore, Owings & Merrill (SOM) mimarlık şirketinin tasarladığı, mimar Sedad Hakkı Eldem’in yerel danışman olarak yer aldığı İstanbul Hilton Oteli’nin inşası sırasında, bazı teknik nedenlerle yapının hafifletilmesine ihtiyaç duyuldu. Yapılan araştırmalar sonucunda bina ağırlığını azaltmak için köpük beton/gazbeton gibi malzemelerin kullanılması kararlaştırıldı. Müteahhit Alman Dyckerhoff & Widmann ve Julius Berger firması adına projede görev yapan Yük. Müh. Bülent Demiren, Almanya’dan getirilen Ytong malzemesiyle bu şantiyede tanıştı. Hafif ve aynı zamanda ısı yalıtımı özelliğine sahip bu yapı malzemesinin sağladığı enerji tasarrufuyla, binaların çok daha kolay ısındığını öğrendi ve otel 1955’te tamamlanıp kapılarını açtığında, Ytong’u Türkiye’de üretmeyi aklına koydu. O tarihlerde gelişmekte olan ülke inşaat sanayiinde, deprem ve enerji gündemi nedeniyle böyle bir malzemeye çok ihtiyaç olacağına inandı. Kendisiyle aynı görüşü paylaşan mühendis ve mimar arkadaşları Hikmet Günay, Sermet Gürel ve Nazmi Eren ile bu işe gönül verdi.

İlklerin yolculuğu

10 yıl süren çabanın ardından zorluklar aşılarak, dönemin iki önemli iş insanı Mümtaz Fazlı Taylan ve Refik Bezmen’in yardımları, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nın desteği ve İnönü Başkanlığındaki Bakanlar Kurulu’na yapılan sunumla, 19 Aralık 1963’te Bakanlar Kurulu kararıyla Türk Ytong Sanayi A.Ş. kuruldu. Ytong adındaki bu çağdaş yapı malzemesinin üretimine, 1965’te İstanbul Pendik’te kurulan fabrikada başlandı. Türkiye gazbeton yapı malzemesi ile tanıştı.

Ytong’lu yıllar

Ytong yapı malzemesi o tarihten sonra Türkiye’nin modern yapılaşmasına yön veren bir konuma ulaştı. Türkiye’yi, ısı yalıtımı ve enerji verimliliği gibi kavramlarla tanıştırdı. Yıllar içinde fabrika sayısı altıya, Türkiye Ytong üretiminde dünya birinciliğine yükseldi. 1965’ten bu yana Türkiye’de Ytong ile inşa edilen konutlardaki ısı yalıtımından elde edilen enerji tasarrufu, 10 milyar doları aşan döviz tasarrufu sağladı.

60 yıllık güven

Türk Ytong, 2,5 milyon m³ üretim kapasitesi ile Türkiye’nin lider gazbeton üreticisi, dünyanın en büyük kapasiteli Ytong markalı gazbeton üreticisi olarak, her yıl yaklaşık 200 binden fazla konuta çağdaşlık, güven ve konfor katıyor.

Sürdürülebilir ürünleri, üstün teknolojili üretim tesisleri, imza attığı ilkler ve arkasındaki en büyük güç olan 60 yıllık güvenle geleceğe emin adımlarla yürüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türk Ytong hakkında daha fazla bilgi edinin


Bize Ulaşın

Mesaj gönderin

Bilgi formunu doldurun

Bizi Arayın

Hizmetinizdeyiz: +90 216 396 66 00

Bağlan

Yetkili Satıcılar

En yakın Yetkili Satıcımıza ulaşın

Listeden bul