Motorlu taşıtlardan ve raylı sistemlerden kaynaklanan çevresel gürültü yapıların içindeki insanlara ulaşmadan, yayıldığı ortamda birtakım önlemler alınarak azaltılabilir. Karayolu ve demiryolu kenarlarına inşa edilen gürültü bariyerleri, trafik gürültüsünden korunmak için etkili bir yöntemdir.

Ytong Gürültü Bariyeri, akustik ve yapısal özellikleri ile trafik kaynaklı gürültünün azaltılmasına yönelik etkin bir çözümdür. Ytong Gürültü Bariyeri, donatılı gazbeton sınıfında üretilen büyük boyutlu panel elemanlar ile oluşturulur. Ytong Gürültü Bariyerinin kurulumu basittir ve yüksek ses yalıtım özelliği ile etkin gürültü koruması sağlar. Hızlı uygulama olanağı ile ekonomiktir.

Sistemin Avantajları:

Yüksek ses yalıtım performansı

Ytong Gürültü Bariyeri’nin akustik testleri TS EN 1793 standardına göre TSE Laboratuvarlarında tamamlanmış olup, ses azaltım sınıfı B4’tür. Hava ile yayılan ses yalıtımının sınıflandırılmasında B4 en iyi performans sınıfını ifade etmektedir. Karayollarında 39 dB, demiryollarında ise 41 dB ses azaltımı sağlar.

Karayolu ve demiryolu için

Ytong Gürültü Bariyeri hem karayolu kaynaklı hem de demiryolu kaynaklı çevresel gürültünün azaltılmasında kullanılabilir. Sistem her iki gürültü kaynağı için belgelendirilmiştir ve yüksek ses yalıtımı sağlar.

Kolay ve hızlı montaj

Ytong Gürültü Bariyeri Panelleri fabrikadan kullanıma hazır olarak sevk edilir ve uygulamanın alanında sadece panelleri yerine yerleştirme işlemi yapılır. Önüretimli panellerin basit uygulama tekniği yapım sürecini hızlandırır.

Düşük maliyet

Ytong Gürültü Bariyerinin yatırım ve yaşam döngüsü maliyeti düşüktür. Yerli hammaddeler kullanılarak Türkiye’de üretilir.

Yüksek darbe dayanımı

Ytong Gürültü Bariyeri Panelleri, yüksek basınç mukavemetine sahiptir ve darbelere karşı dayanıklıdır. Üzerlerine gelmesi beklenen yüklere dayanımlı olacak şekilde, içerisine statik hesap sonucu belirlenmiş çelik donatılar yerleştirilerek üretilir.

Düşük bakım maliyeti

Ytong Gürültü Bariyeri bakım gerektirmez. Zamanla çürümez, paslanmaz, kesit kaybına ve korozyona uğramaz. Malzeme ve montaj tekniği sayesinde hasar gören bir panelin değişimi diğer panellere zarar vermeden kolaylıkla yapılabilir.

Hava şartlarına dayanıklı

Ytong Gürültü Bariyeri, hava şartlarından etkilenmez, rüzgar yüklerine ve birçok çevresel etkiye dayanacak şekilde tasarlanır. Her iklim bölgesinde uygulanabilir.

Yangına dayanıklı

Ytong A1 sınıfı ‘hiç yanmaz’ malzemedir. Ytong Gürültü Bariyerlerinin yangın dayanımı yüksektir. Yangın esnasında alev almaz, zehirli gazlar açığa çıkarmaz.

Başlıca uygulama alanları:

Karayolları
Otoyollardaki motorlu taşıtların ortaya çıkardığı çevresel gürültünün azaltılması için en ekonomik çözümdür. Bariyerlerin karayollarındaki ses azaltım değeri 39 dB’dir.
Demiryolları ve raylı sistemler
Ytong Gürültü Bariyeri, demiryolu kaynaklı çevresel gürültünün azaltılmasında etkin bir çözümdür. Yüksek ses yalıtımı ve 41 dB ses azaltımı sağlar.
Havalimanları
Havaalanı yakınındaki yerleşim alanlarında yaşayanların konforu için idealdir.
Endüstriyel Tesisler
Farklı form ve tasarımları ile endüstriyel kaynaklı gürültü kirliliğinin önlenmesi için uygun bir çözümdür.
Bize Ulaşın Bize Danışın