Sarı Işık

Kentsel Dönüşüme Hazırlan

Türk Ytong ve İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İstanbul SMD) işbirliğinde 2016 yılında hayata geçirilen SARI IŞIK - Kentsel Dönüşüme Hazırlan Projesi, kentsel dönüşüm ve riskli yapı yenileme sürecindeki vatandaşları, hakları ve süreçler konusunda bilgilendirmek, doğru tasarım ve uygulamaları desteklemek amacıyla geliştirilen bir Sosyal Sorumluluk Projesi’dir. Vatandaşın yaşam alanındaki değişikliklere yönelik tercihlerini, doğru ve nitelikli kullanabilmesi için bilinçlenmesini amaçlayan SARI IŞIK, kentsel dönüşümün resmi olarak başladığı 2012 yılından 2016’ya, vatandaşların süreçlere yönelik bilgilendirilmesi için ele alınmış “ilk ve tek” projedir.

Sarı Işık Web Sitesi

Türkiye'de kentsel dönüşüm faaliyetinin en yoğun yaşandığı yer olan Kadıköy, proje için pilot bölge seçilmiştir. İstanbul’da riskli yapı tespiti yapılan bina sayısı 39.102 olup, bunun 38.590'i riskli yapı olarak onaylıdır. Bu yenilemenin büyük kısmı Kadıköy’de gerçekleşmektedir. 1.200’e yakın inşaatın aynı anda devam ettiği bölgede kentsel dönüşüm faaliyetlerinin 15 yıl daha süreceği tahmin edilmektedir. Resmi olmayan verilere göre Kadıköy ilçesinde 12 bin binanın daha riskli yapı statüsünde değerlendirilmesi beklenmektedir. Kadıköy’de yaptırılan araştırma, ilçe sakinlerinin kentsel dönüşüm konusunda bilgiye ihtiyaç duyduklarını ortaya koymuştur. Vatandaşların doğru bilgiye ulaşması, doğru tasarım ve uygulamaların desteklenmesi için, mimarlar mülk sahipleri ile bir araya getirilerek İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İstanbul SMD) işbirliğinde SARI IŞIK Projesi hayata geçirilmiştir.

Proje kapsamında, İstanbul SMD üyesi mimarlar ve uzmanlar tarafından bir rehber kitap hazırlanarak ücretsiz dağıtılmıştır. Kitap içerikleri, proje web sitesinden ve sosyal medya hesaplarından yayınlanmaktadır.

web sitesi

ziyaret et

facebook sayfası

ziyaret et

twitter akışı

ziyaret et
Bize Ulaşın Bize Danışın