Ytong Blog

Sektör ve Ytong ürünleri hakkında güncel yazılara, makalelere ve güncel bilgilere Ytong Blog'dan ulaşabilirsiniz.

Konu başlığına göre sırala

9.5.2022

Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) ve Cephe Sanayici ve İş İnsanları Derneği (CEPHEDER) iş birliğinde ‘Çatı ve Cephe Buluşmaları’ etkinlik serisinin üçüncüsü Türk Ytong sponsorluğunda gerçekleştirildi. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölüm Başkanı Dr. Murat Sönmez moderatörlüğünde Turner International Proje Yönetimi Cephe İşleri Şefi Ufuk Y. Mısırlı, Kimya Mühendisi MSC Yangın Güvenliği Danışmanı Serkan Küçük, Allianz Türkiye Risk Mühendisliği ve Allianz Teknik Direktörü Dr. Ceyhun Eren ve Türk Ytong Genel Müdür Yardımcısı Tolga Öztoprak “Endüstriyel Tesislerde Yapısal Yangın Güvenliği” konusunu ele aldı. Çevrim içi etkinlik yoğun ilgi gördü.

devamı

5.4.2022

Bursa’nın Yıldırım ilçesinde Per Se Mimarlık tarafından hayata geçirilen Millet Mahallesi Pazar Alanı projesini; Bursa Yıldırım Belediyesi Başkan Yardımcısı Yusuf Demirok ve Per Se Mimarlık’tan Ali Derya Dostoğlu ile konuştuk.

devamı

24.12.2021

McKinsey & Company, C40 Kentleri İklim Liderliği (C40 Cities Climate Leadership) ağıyla birlikte, şehirlerin iklim değişimine uyum sürecini ele alan bir rapor hazırladı ve şehirlerin iklim değişimine nasıl uyum sağlayabileceğini araştırdı.

devamı

23.12.2021

Centre Pompidou-Metz, Fransa’nın Lorraine bölgesinin başkenti Metz’de yer alan modern ve çağdaş sanatlar müzesi.

devamı

28.6.2021

Sanayi devrimi ile başlayan süreçle birlikte çoğalan çevre sorunlarının başında, giderek artan karbon ve diğer sera gazları sonucunda atmosferde oluşan sera etkisiyle ortaya çıkan küresel ısınma gerçeği geliyor.

devamı

23.6.2021

Avrupa Yeşil Mutabakatı (European Green Deal) Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından 2019 yılının Aralık ayında açıklandı.

devamı

16.6.2021

Türk Ytong’un geliştirdiği, Ytong Ev adı verilen sistem dahilinde hazırlanan 4 farklı tipte müstakil ev projesi, ofisiniz tarafından tasarlandı. Bu proje için seçilmeniz ve tasarımların yapılması sürecini sizden dinleyebilir miyiz?

devamı

7.6.2021

Çağımız gereği teknolojiyle olan ilişkimiz her geçen gün artıyor. Dijital dünya günlük yaşamı kolaylaştırıyor ve insanları mutlu ediyor ama dijital bağımlılık da stres ve depresyona yol açabiliyor.

devamı

14.4.2021

Koronavirüs insan ilişkilerinden alışverişe, iş yapış şekillerimizden yemeklere neredeyse tüm alışkanlıklarımızı hızla değiştiriyor. Emlak da bu değişimden nasibini alan sektörlerden. Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs birçok sektörde değişim rüzgârları başlattı. Bu sektörlerden biri de inşaat ve gayrimenkul sektörü oldu.

devamı

24.3.2021

COVID-19 pandemisi hayatımızın altını üstüne getirirken kelime dağarcığımıza da yeni ifadeler ekleniyor. Sosyal mesafe, yeni normal, kontrollü sosyal hayat, hayat eve sığar, bunlardan bazıları... Ama öyle bir fenomen var ki özellikle 2020 yılının ikinci yarısından itibaren çok tartışılıyor.

devamı

24.3.2021

Olası bir depremde yaşamsal güvenliği sağlayabilmek ve kayıpların önüne geçebilmek için depreme karşı iç mekânlarda alınabilecek önlemleri İç Mimar Özlem Algül açıkladı.

devamı

8.12.2020

Pandeminin günlük yaşantımıza getirdiği kargaşa bir yana, şu an yaşadığımız belirsizlik durumu günden güne endişelerimizi arttırıyor. Virüsü kapma, hastalanma ve sevdiklerimize bulaştırma; başlıca kaygılarımız arasında yer alıyor.

devamı

4.12.2020

Fabrikalar; üretim tekniğine bağlı olarak kimyasal maddelerin kullanılması, kolay yanıcı ve parlayıcı madde bulunması, enerji tüketiminin fazla olması gibi nedenlerden dolayı yangın riski büyük olan yerlerdir.

devamı

17.7.2020

Türk Ytong’un kurucusu ve Onursal Başkanı Bülent Demiren, 2005 yılında kendisiyle gerçekleştirdiğimiz sözlü tarih görüşmelerinde dostu İsmet Aka’yı böyle anlatıyor:

devamı

17.7.2020

Yakın zamanda insanların hem iş yerlerinde hem de evlerindeki alanlar konusundaki düşünce biçimleri, yaşanan sessiz bir devrimle değişmeye başladı. Bu devrim, insanların yaşantısını iyileştirmek için iç mekânın, dış mekânı taklit etmesi gerektiği fikri üzerinden şekilleniyor ve bu iç görü giderek artan sayıda araştırmayla da destekleniyor.

devamı

17.7.2020

Tüm dünyada her yıl olduğu gibi büyük umutlar ve iyi dilekler ile karşılanan 2020 yılı maalesef insanoğluna kötü bir sürpriz hazırlamıştı. Yılın ilk aylarında Çin’de başlayan salgın hastalık kısa süre içinde neredeyse tüm dünyaya yayıldı. Yayılma hızı ve ölüm oranı oldukça yüksek olan COVID 19 salgını son yüzyılın en büyük felaketleri arasında yerini aldı. Kuzey yarım kürede kış mevsiminde başlayan salgın kontrol altına alınamayınca haliyle bahar ve neredeyse yaz mevsimine kadar uzadı.

devamı

17.7.2020

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi GSF Fotoğraf Bölümü mezunuyum. 1995 yılından bu yana Milliyet gazetesinde foto muhabiri olarak görev yapıyorum. MSGSÜ Fotoğraf Bölümü, Yıldız Teknik Üniversitesi Fotoğraf- Video Bölümünde Öğretim Görevlisi olarak “Basın Fotoğrafı” dersi veriyorum. 2012 yılında World Travel Channel de “Şimdi Fotoğraf Zamanı” adlı 21 bölümlük bir Televizyon programı hazırlayıp sundum.

devamı

17.6.2020

Konut, tatil, taşıt ve ihtiyaç kredilerinde yaşanan tarihi düşüş sebebiyle başta emlak sektörü olmak üzere pek çok sektörde hareketlilik yaşanıyor. Ev alacaklara ülkemizin en önemli gerçeği depreme dayanıklı konut seçimi için önerilerini sıraladık.

devamı

10.6.2020

Türkiye’de yaz sıcaklarının artmaya başlaması ve koronavirüs sebebiyle klimalardan duyulan endişe, çatılarda ısı yalıtımının ve uygun malzeme kullanılmasının önemini ortaya koydu.

devamı

1.6.2020

Yakın tarihimizden günümüze cumbadan evrilen balkonlar... Evin dış uzantısı olarak tanımlayabileceğimiz; genelde ardiye, çamaşır kurutma alanı gibi işler için kullanılan balkonlar, 2020 yılının ilk ayında ortaya çıkan, kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını esnasında evlerin en kıymetli alanları haline geldi. Virüsün yayılmasını engellemek amacıyla alınan önlemler kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları ile dışarıya açılmanın neredeyse tek yolu olarak farklı bir anlam kazandı balkonlar...

devamı

22.5.2020

Su ve ormanla çatışma yaşamadan, dengeli yapılaşma gösteren Vadistanbul, vadi formu ile uyumu, yeşil terasları, ahşap elementleri ve peyzaj bütünlüğü ile kaynakların doğaya ve insana geri dönüşünü amaçlamıştır.

devamı

22.5.2020

Dijital dönüşümün inşaat endüstrisi için en önemli kulvarlarından biri olan Yapı Bilgi Modellemesi BIM ülkemizde de hızla yaygınlaşıyor.

devamı

8.4.2020

Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış Dünya Kadınlar Günü her yıl 8 Mart tarihinde dünya genelinde farklı etkinlikler ile kutlanıyor. Kadınlar gününü geride bırakmış olsak da aslında ne bu özel günde ne de başka zamanda pek gündeme gelmeyen bir konu, şehirlerin kadınların ihtiyaçlarını ne kadar karşıladığı…

devamı

8.4.2020

Ekonomik güçlerin sürekli olarak dünyadaki yaşam biçimimizi ve ihtiyaçlarımızı değerlendirmemizi dayattığı hızla değişen bir dünyada yaşıyoruz. Özellikle son 50 yılda büyüyen yaşam alanlarımızı lüzumlu / lüzumsuz bir çok eşya ile dolduruyoruz. Ancak bu tüketime dayalı sistemin insanoğlunu yeteri kadar mutlu edemediği gerçeğinden kaçamıyoruz. Bir ev sahibi olabilmek adına, yıllarca süren banka kredilerini ödeyebilmek için daha fazla çalışıyor, kendimize daha az vakit ayırıyoruz.

devamı

8.4.2020

İtalya’nın Alessandria eyaletinde Tagliolo Monferrato köyünde yer alan 17.Yüzyıldan kalma boş bir tarihi yapının ilk katında gerçekleştirilen yenileme projesinin, iç yalıtım ihtiyacı Multipor ile karşılanmıştır.

devamı

8.4.2020

Cavit Ergün: Ergün Mimarlık 1995 yılında kuruldu ve kurulduğumuz günden itibaren çeşitli ölçeklerde ve işlevlerde mimari projeler üretiyoruz. Bu süreci dönemin mimarlık ve inşaat gerçekleri bağlamında değerlendirecek olursak kısaca şöyle özetleyebiliriz; 1980 yılı öncesinde ülkemizde geniş bir mimarlık piyasasından bahsetmek çok mümkün değildi. Bu yıllarda daha çok kamu sektörüne üretilen projeler ağırlıklıydı.

devamı

8.4.2020

Ülkemiz dünyanın en aktif deprem kuşaklarından biri üzerinde yer alıyor ve 83 milyona ulaşan nüfusun yüzde 98’lik bölümü, deprem kuşağı üzerinde yaşıyor. Depreme dayanıklı bina inşa etmenin, yapıların ve kentlerin dönüşümünün daha çok konuşulduğu bugünlerde, depreme dayanıklı yapılaşma ve kullanılan yapı malzemeleri hayati öneme sahip.

devamı

21.1.2020

Fransa’nın kuzeyindeki Nord-Pas-de-Calais bölgesinin Belçika sınırındaki en büyük şehri ve Fransa’nın en büyük altıncı kenti olan olan Lille’de yapımı devam eden alışveriş merkezi Lillenium, Lille merkezli yatırımcı Vicity tarafından hayata geçiriliyor. Bu proje, birkaç yıldır yoğun bir kentsel dönüşüm sürecinden geçen Lille Sud bölgesinin yeni yüzünün en önemli unsurlarından birisi olacak.

devamı

21.1.2020

İstanbul’da 1999 yılında yaşanan büyük depremin ardından uzun bir aradan sonra 26 Eylül 2019 tarihinde ciddi şekilde hissedilen bir deprem yaşadık. Öncelikle bu depremi nasıl yorumladığınızı öğrenmek isteriz.

devamı

6.12.2019

İnsanlar; barınma, çalışma, eğitim, hizmetler ve benzeri ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla günlerinin büyük bir kısmını binalar içerisinde geçirirler. Bu nedenle, yapıların iç mekân ikliminin insan sağlığı üzerinde önemli etkisi bulunuyor. Isı yalıtımı, gün ışığı kullanımı ve doğal havalandırma, sağlıklı iç mekânlar yaratmak ve enerji tüketimini en aza indirebilmek için vazgeçilmez kaynaklardır. Özellikle de konutlarda…

devamı

28.8.2019

Sağlıklı ve çevreye saygılı bireyler yetiştirmek ancak çevre hassasiyetiyle inşa edilmiş binalar içerisinde verilen bir eğitimle mümkün olabilir. Çünkü eğitim mekânının kendisi aslında bir öğrenme alanıdır.

devamı

28.8.2019

Yatırımcı YIT, Suomi Hloubetín projesinde inşaat konusundaki tecrübesi ve ürün özelliklerini göz önünde bulundurarak, Ytong ve Multipor ürünlerini kullanmayı tercih etmiş.

devamı

28.8.2019

Aşırı sıcaklar çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getirmekte, insanlar üzerinde hem ruhsal, hem de fiziksel açıdan olumsuzluklar yaratmaktadır. Sıcaklar özellikle çocuklar, yaşlılar, tansiyon, diyabet ve kalp gibi kronik hastalıkları bulunan kişiler, kadınlar, açık havada ağır işlerde çalışanlar ve hareketliliği kısıtlı olanlar başta olmak üzere herkesi olumsuz etkiler.

devamı

26.6.2019

Eğer hepimiz tüketimi azaltır, tekrar kullanır ve geri dönüşüme katkı sağlarsak dünya kaynaklarının gelecek kuşaklara da kalmasını sağlayabiliriz. Geri dönüşüm sadece malzeme tasarrufu sağlamaz aynı zamanda enerji tasarrufu da sağlar.

devamı

26.6.2019

Bu projedeki en önemli uygulamalardan biri, tuğla cepheleri herhangi bir değişiklik yapmadan korurken, ısı yalıtımı için gerekli tüm talepleri yerine getirmekti. Çözüm ise Multipor’u iç yalıtım malzemesi olarak kullanmak oldu.

devamı

20.5.2019

“Bu okul sayesinde Denizli’de içe dönük çocuklarını toplum i çine çıkartmayıp, saklayan ve zor durumda olan aileler çocuklarının mutlu olup hayata hazı rlanacakları bir okula kavuşmuş oldular ve en azından 150 tane içedönük çocuk bu okuldan yararlanma imkânı na sahip oldu. Bu okul onları kucakladı.”

devamı

17.5.2019

Sözünü sakınan bir kişi hiç olmadım, yazarken de öyle. Gerçekte mimarlığın niteliğini toplum belirliyor. Bunun için doğruyu bilmeliler.

devamı

19.3.2019

5000 yıllık tarihi ve Avrupa medeniyetlerinin gelişimindeki önemi ile birlikte Troya, Homer zamanından I. Dünya Savaşına kadar olan süreçte sanatsal ve tarihsel büyük bir kültürel etkiyi temsil etmekte.

devamı

1.3.2019

Berlinli mimar Arno Brandlhuber, yaygın beğeni anlayışına göre ‘itici’ veya ’çirkin’ olarak algılanan eşya ve sanat eserlerinin de kendilerine has bir estetik içerebileceklerini ispatlamıştır. Kendisi Potsdam’ın yakınındaki bir gölün kenarında yer alan Doğu Almanya dönemine ait bir trikotaj firmasının boş duran deposunu konuta dönüştürürken, estetiğin alışılagelmiş anlamını sorgulamış. Beklendiği üzere mevcut binanın ‘çirkin’ görünümünü giydirme cephenin arkasına saklamak yerine, bu yapıyı tüm çirkinliği ile muhafaza eden ve cepheye açılan kaba açıklıklarla da bunu vurgulayan Brandlhuber, orijinal malzemeyi korumak adına hem mantolama hem de iç yalıtımdan vazgeçerek, farklı ısı bölgeleri içeren bir çözüm geliştirmiştir.

devamı

21.2.2019

Dünyada enerjinin temin edildiği kaynakların ortalama yarısını oluşturan fosil yakıtların önümüzdeki yüzyılda tükenmeye başlayacağı tahmin edilmektedir. Fosil tabanlı enerji kaynaklarının kullanımı ile karbon emisyonlarının atmosfere salınımının, insan ve çevre üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır. Sanayileşmiş ülkelerde enerji tüketiminin sektörel dağılımına bakıldığında, sanayi ve ulaşımın ardından yapı sektörü üçüncü sırada gelmektedir.

devamı

20.2.2019

Pasif ev yapı standardı, tasarım aşamasından itibaren binalarda enerji verimliliğini göz önünde bulunduran uluslararası enerji etkin tasarım standartlarından biridir. Enerjiyi maksimum düzeyde verimli kullanan pasif evler 90’lı yılların başında Dr. Wolfgang Feist tarafından Almanya’da geliştirilmiş ve ilk örneği olan Darmstadt Kranichstein 1991 yılında inşa edilmiştir. Avrupa’da farklı iklim bölgeleri üzerinde 250 adet proje geliştirilerek performansları gözlemlenmiş ve bu gözlemlerin başarılı sonuçlanmasının ardından pasif ev konusu tüm Avrupa tarafından benimsenen ve uygulanan bir kavram haline gelmiştir.

devamı

20.5.2020

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), kış aylarında uygun şekilde giyinilmişse sağlıklı yetişkinler için ideal ev sıcaklığı olarak 18 dereceyi öneriyor. Alerji veya solunum sorunu yaşayanlar için önerilen en düşük sıcaklık 16 derece. Çok hasta, çok yaşlı ya da küçük çocuklar için ideal ortam sıcaklığı 20 derecedir.

devamı

19.2.2019

Ulaşım problemi, günümüz kentlerinin en büyük sorunlarından biri. Kentlerin nüfus yoğunluğunun artmasıyla birlikte motorlu taşıt kullanımının fazlalaşması ve beraberinde getirdiği trafik problemlerinin yarattığı sıkıntılar, hava kirliliği ve gürültü hem insan sağlığını hem de kent yaşantısını olumsuz yönde etkilemekte. Sağlıklı, güvenli, ekonomik, doğa dostu ve erişilebilirlik açısından son derece kullanışlı bir ulaşım türü olan bisiklet, kent içi ulaşım problemlerinde en önemli çözümlerden biri olarak görülmekte.

devamı

18.2.2019

İnsanlar; barınma, çalışma, eğitim ve benzeri ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla günlerinin büyük bir kısmını binalar içerisinde geçirmektedirler. Bina içlerindeki havanın, insan sağlığına zarar verebilecek şekilde çeşitli gazlarla ve partikül ölçekli kirleticilerle kirlendiği birçok araştırma ile kanıtlanmış bir gerçektir.

devamı

12.2.2019

Çevremizdeki sesler bizi rahatsız etmeye başladığı zaman gürültü olarak algılarız. Gürültü sadece rahatsız edici olmakla kalmayıp, beden ve ruh sağlığımızı da olumsuz yönde etkiler. Bunun için de gürültünün kontrol altına alınmasına yönelik yasal düzenlemeler yapılmıştır.

devamı

20.5.2020

Gürültünün kontrol altına alınması gürültü kaynağı, yayıldığı çevre (bina içi ve dışı çevre) ve bundan etkilenen insan ve diğer canlılar açısından ele alınıp çözümlenecek bir sistem sorunudur ve çeşitli disiplinler arasında işbirliğini gerektirir.

devamı

19.7.2018

Günümüzde her şeyden önce kullanıcı dostu olan ve işletim kolaylığı gösteren sürdürülebilir otopark projeleri istenmektedir. İster tekil yerüstü otoparkı ister çatı otoparkı, zemin katı otoparkı, bütünleşik otopark veya tekil yeraltı otoparkı olsun, araçların park edilmesine hizmet eden bu yapıların en temel ve de yoğun kullanım alanlarını araç yolları oluşturmaktadır.

devamı

22.6.2018

"Mimarlıkta sürdürülebilirlik çok önemli; siz kenti iyileştirirsiniz, iyileştirirken de bir şeylere çözüm üretmek zorundasınızdır yoksa kentli kendi çözümünü bulur. Yeni kent planlamasında üst ölçekten bakmak kentin sağlıklı büyümesine neden olur."

devamı

22.5.2018

Enerji tüketiminin yüksek olduğu sektörler arasında yapı sektörü önemli bir yere sahiptir. “2012 yılı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) verilerine göre, ülkemizde tüketilen toplam enerjinin %35’i konutlar ve ticari binalardan oluşan bina sektöründen kaynaklanmaktadır. 2002-2012 yılları arasındaki 10 yıllık dönemde bina sektörünün tükettiği enerji yaklaşık %70 oranında artmıştır (ETKB, 2014). Bu artış oranının temel nedenleri, artan nüfus, şehirleşme, konut ve ticari bina sayıları olarak sıralanabilir. En önemli enerji çeşitlerinden biri olan elektrik enerjisi tüketiminde ise bina sektörünün toplam tüketimdeki payı yaklaşık %50’dir (ETKB, 2013). Buna ek olarak, en önemli sera gazı olan karbondioksit (CO2) salımlarının yaklaşık %18’i konutlardan kaynaklanmaktadır (ÇŞB, 2013).”[1]

devamı

20.5.2020

Teknolojik gelişmeler her alanda olduğu gibi yapı sektöründe de süreçleri kolaylaştıracak imkânlar sunuyor. Son yıllarda bu gelişmelerin en dikkat çekicisi, bir yapının yaşam döngüsü boyunca tüm süreçlerini kapsayan BIM - Yapı Bilgi Modellemesi (Building Information Modeling) teknolojisidir.

devamı

4.8.2017

14 Haziran'da, Londra'nın batısındaki 24 katlı Grenfell Tower adlı binada çıkan ve 40 itfaiye aracı ile 200’den fazla itfaiye erinin müdahale etmesine rağmen ancak 24 saat gibi bir sürede kontrol altına alınabilen korkunç yangın, gözleri binalarda kullanılan yanıcı malzemelere ve yönetmeliklere çevirdi.

devamı

15.3.2017

Isı yalıtım malzemelerinden söz ederken “Isıl iletkenlik hesap değeri”, “lambda (λh ) katsayısı”, “U değeri” gibi teknik terimler kullanılıyor.

devamı

3.2.2017

Enerji Kimlik Belgesi; bir binanın enerji performansını gösteren belgedir.

devamı

24.2.2017

İKÜ Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Gamze Özkaptan Alptekin: “Ytong, Eğitimde Verimli ve Başarılı Çalışmalar Yürütüyor”

devamı

24.2.2017

Yapımında Ytong donatılı panellerinin de kullanıldığı Avrasya Tüneli inşaatı tamamlanarak, 22 Aralık 2016 tarihinde trafiğe açıldı.

devamı

20.5.2020

Enerji tasarrufu için ısı yalıtımı şart. Güvenli ve sağlıklı bir ısı yalıtımı için dikkat edilmesi gereken konuları 4 maddede derledik.

devamı

Bize Ulaşın Bize Danışın